Angielski w przedszkolu

Nauczanie od małego!

Język angielski, czyli jak z „How are you?” przejść do native speaker’a?

Język angielski, czyli jak z „How are you?” przejść do native speaker’a?

Każdy, kto uczy się języka obcego, przynajmniej raz w życiu marzył o tym, by posługiwać się nim perfekcyjnie. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo czerpie z tej nauki przyjemność. Każdy, kto szuka motywacji do nauki języka angielskiego wie, że kiedy zna się język obcy, znacznie łatwiej funkcjonować za granicą. Osoby, które wychowały się na „obcej” z naszego punktu widzenia ziemi to tak zwani native speakerzy. Takie osoby można spotkać w wielu krajach, gdzie językiem państwowym jest angielski. Dzięki temu, że mają od urodzenia praktycznie już z nim styczność, nie mają problemu z życiem codziennym. Są to między innymi Brytyjczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy czy Australijczycy. Osoba taka zna praktyczne zwroty językowe. Może ponadto zaciekawić niuansami na temat kultury, a także społeczeństwa swojego kraju. Z punktu widzenia praktycznej nauki, osoba taka nie rozumie języka rozmówcy i może porozumiewać się wyłącznie po angielsku. Nastręcza to z jednej strony pewnej trudności, ale z drugiej wymusza również coś w rodzaju zanurzenia się całkiem w języku. No właśnie, jak się nauczyć angielskiego, by nie poprzestać na najprostszych jego formach? Jak płynnie i swobodnie porozumiewać się w nim, ażeby poradzić sobie w każdej sytuacji? 

Ćwiczenia konwersacji, czyli gimnastyka myśli i języka

Każdy z nas słyszał niejeden raz, że języka obcego najlepiej uczy się przez rozmowę w nim. Nie inaczej jest w przypadku języka angielskiego. Tak samo każdy, kto miał z nim styczność, w szkole średniej lub na studiach musiał przynajmniej raz w nim rozmawiać. Czasem się zdarzało, że nawet przez całe lekcje porozumiewano się tylko w ten sposób. I każdy również doskonale wie, że potrafi to być bardzo stresujące. Oczywiście, z polskim nauczycielem zawsze można przejść na polszczyznę, jak się czegoś nie wie. Większym wyzwaniem natomiast może okazać się rozmowa z faktycznym native speakerem. Tutaj nie mamy bowiem do czynienia ze swoistą deską ratunkową w postaci przejścia na język polski. Dla niego bądź niej mową ojczystą jest angielski. Sprawia to, iż wymagane jest odpowiednie przygotowanie leksykalno-gramatyczne. Na szczęście nie ma tego złego! Native speakerzy często wyróżniają się na tle innych większą charyzmą, co może okazać się cennym motywatorem. Co innego rozmawiać w języku obcym na lekcji z polskojęzycznym wykładowcą, a co innego z kimś, kto się posługuje od urodzenia językiem angielskim. Dają to też możliwość bardziej swobodnej rozmowy. Wywołane przez to zanurzenie się w języku zaś pozwala na przełamanie bariery językowe i wyuczenie się zwrotów czy słówek. Dzięki temu jest też łatwiej wykorzystywać swoje umiejętności językowe w sposób praktyczny.

Rozmowy z native speakerem

Native speakerzy mają również jedną, cenną zaletę. Nie mają oni bowiem określonych ram czasowych nauki, w przeciwieństwie do polskich lektorów. Pozwala to zarówno im, jak też ich uczniom, na pewną elastyczność. Oczywiście, można spotykać się w sali wykładowej na ćwiczeniach z nimi. Jednak nie trzeba się do tego koniecznie ograniczać! Ćwiczenia mogą się odbywać również w warunkach domowych, a nawet w kawiarni. Wielu oferuje także lekcje przez platformy komunikacyjne. Alternatywnym wyjściem dla chcących szkolić się w tym są też wyjazdy językowe. Prowadzone przez native speakerów, pozwalają na poszerzenie swoich kompetencji komunikacyjnych. Wszystko to dzięki posługiwaniu się językiem angielskim na czas pobytu na wyjeździe. Dzięki takim możliwościom, lekcje z native speakerem pozwalają na skuteczne wypracowanie językowej płynności i zdolności komunikacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę