- przez Marek
Nauka języka angielskiego dzieli się na wiele etapów. Oczywiście istotna jest znajomość zasad gramatyki, ale nie przydadzą się one do niczego, jeśli zasób słownictwa będzie ubogi. W związku z tym bardzo istotną kwestią jest przyswajanie angielskich słówek. Dobra znajomość słownictwa obcego jest fundamentalna, jeśli chodzi o późniejszą komunikację z obcokrajowcami. Sama nauka słówek wcale nie musi być trudna, pod warunkiem posiadania odpowiedniego planu działania. Uczenie się przypadkowych słówek bez ładu i składu jest czasochłonne i mało efektywne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest nauka słów angielskich, które są pogrupowane pod względem tematyki. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
Odpowiednia ilość materiałów do nauki to podstawa
Zbyt duża ilość słówek do nauczenia może stanowić problem ze względu na czasochłonność nauki, która po pewnym czasie powoduje zniechęcenie u osoby uczącej się. Nadmiar materiału wprowadza chaos oraz uczucie zagubienia. Dlatego właśnie w nauce słownictwa warto stawiać na minimalizm.
Słowa do przyswojenia dobrze jest podzielić na stosowne kategorie o określonej tematyce. Na podstawie takiego podziału można przyporządkować wybraną grupę słów do danej tematyki (np. zakupy, ekologia, sport, przyroda, itp.). Bazy tematycznych słówek są dostępne w słownikach, repetytoriach, na stronach internetowych związanych z nauką języków, itp.
Podział słów i ich nauka na bazie bloków tematycznych zapewnia nie tylko skuteczność przyswajania słownictwa, ale również umożliwia dostrzeżenie postępów. Zauważając je, osoba ucząca ma motywację do dalszej nauki i przyswajania coraz nowszych słów z kolejnych bloków tematycznych. Oprócz dzielenia nauki na etapy, dobrze jest wyznaczyć sobie pewne ramy czasowe nauki, na przykład 15 minut dziennie przez cały miesiąc. Zasada jest bardzo prosta. Lepiej jest robić mniej, ale systematycznie.
Nauka połączona z wyzwaniami i zabawą
Nauka angielskich słówek będzie skuteczniejsza w przypadku kojarzenia ze sobą różnych wyrażeń. Dzięki temu obie półkule mózgowe zostają ze sobą zsynchronizowane, a to wiąże się z większą skutecznością niż bezładne uczenie się na pamięć słówek, które są wyrwane z kontekstu. Na szczęście na rynku dostępnych jest bardzo wiele zestawów ćwiczeń leksykalnych umożliwiających skuteczną i przyjemną naukę na bazie skojarzeń. Dzięki takim przydatnym pomocom naukowym można nie tylko poznawać coraz nowsze słowa, ale również powtarzać przyswojony materiał.
Wykorzystywanie każdej okazji do aktywnej nauki języka
Bogactwo słówek uporządkowanych zgodnie z tematyką jest kluczowe dla przyswajania języków obcych. Nie inaczej jest w przypadku języka angielskiego. Oprócz regularnego korzystania z różnych ćwiczeń i powtarzania materiałów z pomocami naukowymi, można uczyć się języka podczas codziennego obcowania z różnymi piosenkami, filmami i innymi materiałami w języku angielskim. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie czytania, słuchania, rozmów oraz pisania po angielsku. Umożliwia to szybszą naukę słów oraz poznawanie tajników gramatycznych języka. Warto rozmawiać z obcokrajowcami zarówno na żywo, jak również na czatach, forach internetowych, itp.
Jak widać skuteczna nauka słownictwa angielskiego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy tylko odrobina samodyscypliny oraz konieczna jest dobra organizacja własnej pracy. W razie potrzeby warto zapoznać się z informacjami na temat nauki języków, dostępnymi w Internecie czy też zasięgnąć porad u osób, które zajmują się nauczaniem języka angielskiego.